Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Ivanovice.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-střed a kandidátech ČSSD za Brno-Ivanovice.

 


Potřebuje město Brno další hyper-market?

Út 05.10.2010 00:00

Když se v roce 1991 začaly v České republice objevovat první supermarkety, byla to doba, která s sebou nesla řadu očekávání. Ovšem za těch uplynulých 19 let nám supermarketů, hypermarketů i nákupních zón a center vyrostlo bezpočet. A ono radostné očekávání s sebou přineslo řadu neradostných změn v životech lidí, kterým tato obchodní centra vstoupila do těsné životní blízkosti.

To, že ruka trhu je všemocná a zodpovědnost lidí tu a tam zakolísá, je bohužel stále citelnější realitou. A krize ne krize, my obchodníci a developeři chceme stavět dál a místní zastupitelé nám v tom pomohou a místní lidé nezabrání - taková je nyní situace v MČ Brno- Ivanovice!

Jsem hluboce a hořce překvapený z jednání vedení zdejší radnice - ODS byla vždy nakloněna podnikatelské sféře, ale že sáhne až k tomu, že "podrazí" své vlastní občany, to už je reakce vysloveně krizová. Když v roce 2005 získal projekt pro stavbu nového Hobby-marketu v Brně-Ivanovicích zelenou svému snažení, byla situace i potřeby lidí podstatně jiné, než je tomu v současnosti. Dopady mega, hyper či hobby marketů na život v určité lokalitě, se totiž poznají až při skutečném - ne fiktivně položeném předpokladu na papíře , ale uskutečňovaném provozu. Čísla a hladiny hluku či míra znečištění na papíře totiž vypadají jinak, než v realitě.

Nemělo by se stávat, že na úkor plochy k bydlení se rozšíří plocha na výrobu a služby. S tímto předpokladem v jisté době souhlasila i paní starostka. Teď, po posledním jednání místního zastupitelstva, je situace jiná. Pro Hobby-Market bylo obnoveno územní rozhodnutí a může tedy pokračovat původně pozastavené stavební řízení. Díky jednání starostky i zástupců ODS se mohou velmi brzy naplnit záměry, které slouží jen obchodníkům, kteří v lokalitě působí bez kontaktu s jejími potřebami. A samozřejmě bez ohledu na potřeby a požadavky místních obyvatel, jejichž oprávněným přáním je, aby nebydleli v lokalitě, kde plánovitě dojde ke zvýšení dopravního zatížení, kde dojde k převýšení dnes již velmi těsně dodržovaných limitů prašnosti, nehledě na kácení stromů, likvidaci kvalitní zemědělské půdy apod.

A právě proto jsem přesvědčen o tom, že snažení občanů městské části Brno-Ivanovice je správné. Oni sami nejlépe ví, jak se jim v jejich městské části bydlí. Jsem připraven situaci podrobně sledovat, protože město Brno by si mělo uchovat jak konkurence schopnost tak atraktivitu, ale nejsem zdaleka přesvědčen, že se tomu tak stane prostřednictvím stále se zvyšujícího počtu nákupních center. Brňáci by měli mít možnost vyjít si do přírody, měli by mít šanci se dokonce rozhodnout, že v některých místech je lepší bydlet než nakupovat.

prof. MUDr. Miloš Janeček, CSc., senátor ČSSD